14.03.2018
Inna twarz Oscara Isaaca
W najnowszym filmie Dana Fogelmana obejrzymy… samo życie - bo to ono pisze najlepsze scenariusze, jak przekonuje nas trailer, który właśnie pojawił się w sieci. W jednej z głównych ról zobaczymy Oscara Isaaca.
Inna twarz Oscara Isaaca

Nazwisko Dana Fogelmana możecie pamiętać z produkcji przeznaczonych dla młodszej widowni - to on stał za scenariuszem pixarowych ,,Aut” (2006) i disneyowskich ,,Zaplątanych” (2010). Najbardziej jednak zasłynął jako twórca obsypanego licznymi nagrodami ,,This is us” (2016-2019) - ciepłej, emocjonalnej sagi rodzinnej, opisującej losy trojaczków i rodziców oddających się w całości ich wychowaniu. Tu właśnie w pełni wyszła na jaw maestria Fogelmana w  konstruowaniu pełnokrwistych poruszających postaci, którym aktorzy sprostali brawurowo - Złotego Globa i Emmy zdobył Sterling K. Brown, a całą obsadę wyróżniono nagrodą Amerykańskiej Gildii Aktorów. Jeden z fragmentów ,,This is us” obwieszczono również...najlepszą sceną wywołującą łzy. Wszystko wskazuje na to, że podobnym sposobem reżyser planuje wkraść się w serca kinowej publiczności - bez wzruszeń się nie obędzie. Jego drugi, po ,,Idolu” (2015), film pełnometrażowy jawi się jako kolejna oda do piękna codzienności, której esencję stanowią ludzkie relacje, w tym - oczywiście - miłość.

Opis ,,Life itself” swoją sieciowością przywodzi na myśl takie dzieła jak ,,Magnolia” (1999), ,,21 gramów” (2003) czy ,,Babel” (2006). Fabuła koncentruje się wokół pary granej przez Oscara Isaaca i Olivię Wilde, których związek staje się katalizatorem do opowiedzenia wielopokoleniowej love story, rozgrywającej się w najdalszych zakątkach globu, od ulic Nowego Jorku, po hiszpańską prowincję. Fogelman splata losy kilku bohaterów, których drogi wielokrotnie przecinają się na przestrzeni dekad. W obsadzie filmu znalazły się również takie gwiazdy jak Antonio Banderas, Samuel L. Jackson czy Annette Bening.

Oscara Isaaca, odtwórcę głównej roli, bez skrupułów można nazwać jednym z najbardziej zapracowanych gwiazdorów Hollywood. Tylko w ostatnim roku aktor wystąpił w ,,Gwiezdnych wojnach”, ,,Suburbiconie” i ,,Przyrzeczeniu”, a w tym czekają nas aż trzy premiery z jego udziałem - włącznie z biografią Vincenta Van Gogha, w której wcielił się w rolę Paula Gauguina. W ubiegłym tygodniu do polskiej oferty Netflixa trafiła ,,Anihilacja”, najnowszy film Alexa Garlanda, z którym Isaac współpracował wcześniej przy okazji ,,Ex Machiny” (2014). Choć trudno mówić o ugruntowanym emploi, Isaaca często obsadza się w rolach mężczyzn emocjonalnie wyobcowanych. Wykreowanemu w najnowszym filmie Garlanda bohaterowi, małomównemu wojskowemu Kane’owi, daleko do mizogina Nathana z Ex Machiny, ale kluczowy dla fabuły wątek miłosny z jego udziałem zredukowano w ,,Anihilacji” do minimum. Miejmy nadzieję, że w parze z Olivią Wilde Isaac pokaże szersze spektrum emocji, niż w duecie z Natalie Portman, a rola w filmie Fogelmana odsłoni przed nami wrażliwszą stronę aktora, której uszczknąć mieliśmy szansę w ,,Co jest grane, Davis” (2013)  braci Coen.

,,Life itself” pojawi się w kinach tej jesieni. Obejrzyjcie zwiastun:

Magda Narewska