13.03.2018
Gwiezdne wojny, jakich nie widzieliście
Czarna chata jako odległa galaktyka? Romantyczna space opera zamiast oscarowego „Kształtu wody”? Narkotyczne wizje w sequelach „Gwiezdnych wojen”? Te obrazy możecie sobie jedynie wyobrażać… Kto i dlaczego odmówił wyreżyserowania poszczególnych części „Star Wars”? Oto lista pięciu wielkich reżyserów, którzy tłumaczą, dlaczego powiedzieli NIE wielkiemu projektowi filmowemu.
Gwiezdne wojny, jakich nie widzieliście
David Lynch
źródło: Dean Hurley

Odkąd w 2012 roku firma Walt Disney Company przejęła LucasFilm i uzyskała prawa do dystrybucji kolejnych części, filmy biją rekordy w Box Officie. Imperium z roku na rok staje się coraz większe; w 2019 powstanie nawet ogromny park rozrywki, który będzie imitować planetę Batuu. Imperium Disneya uzupełni również nadchodzący w maju spin-off - „Han Solo: Gwiezdne wojny – historie”, za którego reżyserię odpowiada Ron Howard („Piękny umysł” 2001, „Kod da Vinci” 2006).

Jak się okazuje, praca przy „Gwiezdnych wojnach” nie jest marzeniem wszystkich. Kto odmówił reżyserowania „Powrotu Jedi”, a kto był kandydatem na reżysera „Przebudzenia mocy”? Jakich „Gwiezdnych wojen” już nigdy nie zobaczymy? Magazyn „Indiewire" opublikował listę nazwisk, którzy powiedzieli "nie" wielkiemu filmowemu projektowi. My wybieramy z nich zaledwie pięcioro twórców, których „Star Warsy" interesowałyby nas najbardziej.

Steven Spielberg
Spielberg wielokrotnie był o krok od reżyserowania „Gwiezdnych wojen”… Reżyser był pierwszym wyborem Georga Lucasa przy realizacji „Powrotu Jedi”. Jednak Spielberg tkwił w sporze ze związkiem zawodowym Directors Guild of America, dlatego nie mógł się podjąć tego projektu. Choć później wyraził chęć wyreżyserowania jednego z prequelowych filmów, Lucas nie zgodził się na to. Spielberg powiedział redakcji The Guardian: „Rozumiem dlaczego, „Gwiezdne wojny” są dzieckiem Georga. Wie, że ja mam „Park Jurajski”, czy „Poszukiwaczy zaginionej Arki”… Tak samo George ma „Gwiezdne wojny” i nie sądzę, żeby był skłonny dzielić się nimi ze mną.”


                Przeczytaj recenzję "Czwartej władzy" - nominowanego do Oscara ostatniego filmu Spielberga

David Cronenberg
Cronenberg, kanadyjski reżyser znany z kontrowersyjnego i undergroundowego filmu „Nagi lunch” (1991) podobnie jak Spielberg odmówił reżyserowania „Powrotu Jedi”. W tym czasie rozpoczął pracę nad „Wideodronem” (1983), który ukazał się w tym samym roku, co szósta część sagi (ostatecznie reżyserowana przez Richarda Marquanda).
Cronenberg skomentował odmowę tej propozycji zwięźle: „Kiedyś dostałem telefon z zapytaniem, czy jestem zainteresowany reżyserią jednego z sequeli „Star Wars”. Zamiast powiedzieć – O mój Boże, tak, powiedziałem – cóż, nie jestem zainteresowany zajmowaniem się materiałem innych ludzi. Klik. Nie wiem gdzie mogłoby mnie to poprowadzić, jednak skończyło się na tej krótkiej rozmowie”.

Guillermo del Toro
Del Toro – tegoroczny zdobywca Oscara za najlepszy film – dostał propozycję reżyserowania siódmej części serii, „Przebudzenia mocy”. Odmówił właściwie od razu. „Bardzo mi miło słyszeć taką propozycję, ale wierzcie lub nie – jestem zajęty”. Może właśnie wtedy powstawał pomysł na „Kształt wody”…? Zapewne była to dobra decyzja, ponieważ jego film osiągnął w Meksyku 13,9 miliona dolarów przebijając tym samym "Ostatniego Jedi" (13,6 miliona dolarów). Oczywiście, na skali światowej del Toro plasuje się daleko w tyle za kolejną częścią serii, jednak i tak jest to spore osiągnięcie.

David Lynch
To kolejny reżyser, który odmówił pracy nad „Powrotem Jedi”. „Poszedłem na spotkanie z Gerogem Lucasem, który zaproponował mi reżyserię trzecich Gwiezdnych Wojen, ale ja nawet nigdy nie lubiłem fantastyki naukowej… Lubię jego elementy, jednak trzeba je łączyć z innymi gatunkami. A swoją drogą, „Gwiezdne wojny” były filmem absolutnie przynależnym do Georga”: powiedział Lynch. Autor „Dzikości serca” otrzymał w tym czasie nominację do Oscara dla najlepszego reżysera („Człowiek słoń” 1980), a zamiast zdecydować się na współpracę z Lucasem, pojął się adaptacji „Diuny” (1984).


               Przeczytaj recenzję "Kształtu wody" - nagrodzonego Oscarem filmu Guillermo del Toro   

David Fincher
Fincher mając 18 lat znalazł się w Industrial Light&Magic, czyli wytwórni Lucasa. To właśnie tam miał okazję pracować przy realizacji „Powrotu Jedi”. W 2012 roku powrócił do „Gwiezdnych wojen” na spotkaniu z Kathleen Kennedy, na którym omawiana była możliwość reżyserowania „Przebudzenia mocy”. „Rozmawiałem z Kathy, ale nie wiem, jak będzie wyglądać film produkcji Disney-Lucas. To trudne… Moim ulubionym filmem jest „Imperium kontratakuje”. Jeśli powiedziałbym: „Chcę zrobić coś podobnego!”, to jestem pewien, że ludzie, którzy będą za to płacić, nie pozwoliliby na to.”: skomentował David Fincher.

Julia Smoleń