04.03.2018
Cierpienia Kosogłosa | Czerwona Jaskółka
Po krótkim romansie z Darrenem Aronofskym, Jennifer Lawrence powraca na ekrany w roli z rzędu tych, z których pamiętamy ją najlepiej. Tym razem przywdziewa czerwone piórka jaskółki - w łamiącej szpiegowskie schematy fabule znowu walczy o suwerenność jednostki.
Cierpienia Kosogłosa | Czerwona Jaskółka
Plakat filmu "Czerwona jaskółka"

Kolejny, po serii "Igrzyska Śmierci", owoc współpracy Lawrence -Lawrence (zbieżność nazwisk przypadkowa) oprócz ornitologicznych pseudonimów bohaterek, wiąże sama treść - w "Czerwonej Jaskółce" protagonistka również sprzeciwi się autorytarnemu systemowi, choć tym razem nie w metaforycznych okolicznościach fantasy, lecz - co jeszcze bardziej przerażające - w świecie realnym.  Co więcej, historia zdarzyła się naprawdę; burzliwe losy Dominiki Egorovej opisał były agent CIA Jason Matthews w bestsellerze o tym samym tytule, na którego kanwie powstał film.

Jest to opowieść dość nietypowa w porównaniu z tymi, które zazwyczaj serwuje się nam pod płaszczykiem kina szpiegowskiego: u Lawrence'a tytułowa Jaskółka - jak zwie się wyszkolone przez rosyjskie służby wywiadowcze uwodzicielki, które ciało uczą się wykorzystywać jako broń - zamiast angażować się w efektowne pościgi i bijatyki, kwestionuje rozkazy, usiłując jednocześnie zachować własną tożsamość, tłamszoną przez przełożonych na różne brutalne sposoby. Tym samym, siląc się na porównania, bohaterce bliżej do Bourne’a niż do Bonda. Konflikt oczywiście źródło ma w miłości; Nate Nash, agent i ukochany, który jej pomaga, na użytek rządu USA infiltruje rosyjski wywiad. "Twoim problemem jest to, że masz duszę" - słyszy w jednej z rozmów Egorova. Ale to nie wnętrze, tylko ciało, wieloletnie narzędzie pracy, ściąga na nią szereg nieszczęść; ciało, które zresztą Jennifer Lawrence pierwszy raz w pełni eksponuje, podkreślając w wywiadach, że w ten sposób przywraca sobie prawo do wyboru po pamiętnym wycieku celebryckich nagich zdjęć. Egorova, bołszojowska balerina, nawykła do drakońskiej dyscypliny, dającej jej pełną kontrolę nad własnym ciałem, staje się idealnym celem dla służb wywiadowczych. Dobry wujek (Matthias Schoenaerts) składa jej więc propozycję nie do odrzucenia. Wraz z Dominiką kroczymy przez kolejne kręgi indoktrynacyjnego piekła i to chyba wlaśnie ten element historii - sceny z ośrodka szkoleniowego - jest najbardziej frapujący, bo w dosadny sposób obnaża mechanizmy psychologicznej kontroli.

Lawrence rolą Egorovej powraca do swojego emploi kobiety silnej, wychodzącej poza szereg, ustanowionego przez szereg poprzednich kreacji, z Katniss Everdeen na czele. Wcześniej, z niefortunną woltą pod postacią "Mother!” poradziła sobie, jak mogła najlepiej - jej miotająca się w sidłach patriarchalnej relacji artysta- muza bohaterka stanowiła najjaśniejszy punkt przeładowanego pustą symboliką biblijną, drwiącego z inteligencji widza dzieła Aronofsky'ego. Co ciekawe, twórca ,"Requiem dla snu" wycofał się z projektu "Czerwonej jaskółki” - wydaje się, że na szczęście, bo pod wodzą Lawrence’a powstał film dość konwencjonalny fabularnie, ale też wnoszący nową jakość do kategorii kobiecych filmów szpiegowskich. Dominika nie jest kliszą bezbarwnych Salt czy Atomic Blonde - to, wręcz przeciwnie, wielowymiarowa, pełnokrwista postać (z krwią na rękach zresztą), targana sprzecznościami. Bez skrupułów sięga po przemoc, ale matką opiekuje się z arcyczułością, a młodemu chłopakowi, z którym musi spędzić noc, każe zamknąć oczy i wyobrażać sobie tę osobę, która powinna go teraz dotykać. Choć to nie rola z rzędu wybitnych, Lawrence po raz kolejny udowadnia, że nie bez powodu stała się pupilką Akademii, starannie i oszczędnie w środkach budując postać Egorovej, z naturalnym rosyjskim akcentem włącznie.

Dopracowanie, zwłaszcza strony formalnej, to jedna z największych zalet "Czerwonej jaskółki”. Komunistyczne gmachy i ubogie wnętrza wraz z pochmurną paletą barwną tworzą spójną estetykę, a reżyser sprawnie bawi się symboliką kolorów, przemycając tytułową czerwień w licznych kadrach. Film na szczęście robi unik wobec pokutującego w kinie przejaskrawionego wizerunku Rosji. Także rosyjskiego szpiega - zwykle typowego antybohatera o spłyconej charakterystyce (podobną próbę - udaną - odczarowania postaci rosyjskiego agenta podjął Guillermo del Toro w niedawnym "Kształcie wody”) . W dziele Lawrence’a widać starania odejścia od formuły typowego thrillera szpiegowskiego; balansuje on między zręcznym kinem akcji, a formą bardziej ambitną, aspirującą do miana psychologicznego dramatu. Nic z tych rzeczy; zbyt wiele tu elementów gatunkowych. Dostajemy jednak portret pogłębiony, choć uchylający się od ocen; postać grana przez Lawrence to z kolei odtrutka na płaskie szpiegowskie archetypy. A w tle, nie zapominajmy, konstelacja gwiazd - począwszy od Charlotte Rampling, na Mary-Louise Parker kończąc.

Magda Narewska