04.03.2018
Oscary: niezapomniane momenty
Jubileuszowa 90. ceremonia wręczenia Nagród Akademii Filmowej coraz bliżej! Co z dotychczasowych, minionych spotkań w Dolby Theatre najbardziej zapadło w pamięć wielbicielom kina?
Oscary: niezapomniane momenty

9. Łabędzia suknia Björk
Co roku podczas oscarowej gali kreacjom gwiazd poświęca się tyle samo miejsca – o ile nie więcej – niż nominowanym filmom. I trzeba przyznać, że mimo starań, jakie aktorzy i aktorki wkładają w przygotowania swoich strojów, trudno im będzie przebić szaloną suknię Björk w kształcie łabędzia. Kreacja autorstwa Marjana Pejowskiego wyróżniła się nie tylko podczas 73. gali, na której wystąpiła piosenkarka, ale i w oscarowych annałach w ogóle.

8. Wariacka radość Roberto Benigniego
Niektórzy aktorzy na wieść o wygranej dostojnie wchodzą na podium i składają uprzejme podziękowania. To nie w stylu włoskiego reżysera. Podczas 71. gali Benigni na wieść o zwycięstwie w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny za film „Życie jest piękne” zaczął skakać po krzesłach. To dopiero joie de vivre!

7. Pierwsza Afroamerykanka w historii z Oscarem
Hattie McDaniel, czyli niezapomniana Mammy z „Przeminęło z wiatrem” otrzymała swoją statuetkę w 1940 roku. W hotelu, w którym odbywała się gala, obowiązywała segregacja rasowa, a aktorce pozwolono wejść do budynku dopiero po interwencji reżysera Davida O. Selznicka. Mimo jego starań McDaniel nie mogła usiąść przy stole z resztą obsady. Ostatnio pojawiły się informacje, że Hollywood zamierza uhonorować McDaniel filmową opowieścią o jej niezwykłym życiu.


                             Chcesz dowiedzieć się więcej o Hattie McDaniel? Kliknij TUTAJ!

6. Najmłodsza zwyciężczyni…
Tatum O’Neal przeszła do historii Oscarów jako najmłodsza laureatka tej nagrody. O’Neal, córka aktora Ryana O’Neala, jako dziesięciolatka otrzymała statuetkę za drugoplanową rolę w filmie „Papierowy księżyć”, gdzie zagrała u boku ojca.

5. … i najstarszy zwycięzca
„Gdzie byłeś przez całe moje życie?” zwrócił się do swojego Oscara 82-letni Christopher Plummer. Pytanie było jak najbardziej zasadne – aktor długo czekał na statuetkę, by w końcu otrzymać ją w 2012 roku za drugoplanową rolę w „Debiutantach”. W tym roku Plummer jest nominowany po raz kolejny i ma sporą szansę ustanowić kolejny rekord.

4. Selfie Ellen DeGeneres, które „zepsuło” Twittera
W 2014 roku prowadząca Ellen DeGeneres zaprosiła gwiazdy do wspólnego selfie. Na zdjęciu widać Brada Pitta, Angelinę Jolie, Jennifer Lawrence, Nyong’o czy Kevina Spacey’a. Szalona popularność zdjęcia przerosła możliwości Twittera i serwis na jakiś czas przestał działać.

3. Protest Marlona Brando
Brando otrzymał Oscara w kategorii Najlepszy Aktor Pierwszoplanowy za rolę w „Ojcu Chrzestnym”, jednak nie pojawił się na gali i odrzucił statuetkę. W zastępstwie na podium wystąpiła rdzenna Amerykanka Sacheen Littlefeather, która wyjaśniła publiczności 45. gali, że Brando odrzuca nagrodę w proteście przeciwko niewłaściwemu traktowaniu amerykańskich Indian przez przemysł filmowy.


  Zapraszamy na transmisję gali oscarowej w kinie Kijów.Centrum oraz wspólne Before Party! Szczegóły TUTAJ

2. Rozgorączkowany Adrien Brody
Wieczór 75. gali należał do Adriena Brody’ego. Aktor zdobył statuetkę dla Najlepszego Aktora Pierwszoplanowego za rolę w „Pianiście”, a sukces przypieczętował pocałunkiem z wręczającą nagrodę Halle Berry.

1. Szokująca pomyłka w najważniejszej kategorii
Najświeższa wpadka, ale i najbardziej szokująca. Faye Dunaway i Warren Beatty ogłaszają, że najlepszym filmem 2017 roku jest „La La Land”. Pomyłkę weryfikuje producent niedoszłego zwycięzcy. Statuetka wędruje do „Moonlight”. Ciekawe, czy podczas tegorocznej gali uda się „przebić” ten szokujący moment? Bądźcie z nami w kinie Kijów.Centrum i wspólnie przeżyjmy oscarowe emocje!

Joanna Barańska