05.03.2018
5 powodów, dla których musisz zobaczyć "Mudbound"
Wśród tegorocznych oscarowych nominacji pojawiło się kilka takich, które przejdą do historii z orderem pioniera. Znakomite „Mudbound” w reżyserii Dee Rees to jeden z tych tytułów – w iście mistrzowskim stylu przetarło szlak czerwonego dywanu dla kolejnych produkcji Netflixa. To na szczęście niejedyny powód, dla którego zrobiło się o nim głośno. Poniżej prezentujemy ich całe pięć!
5 powodów, dla których musisz zobaczyć "Mudbound"
Kadr z filmu
źródło: Netflix

1. Mała apokalipsa na Wciąż Dzikim Zachodzie
Fabuła netflikoswego arcydzieła z pozoru zakrawa na banał. I owszem, krew spływa tutaj obficie - głównie korytarzami wyżłobionymi przez trudną historię i wzajemne ludzkie okrucieństwo. Rzecz dzieje się w Ameryce schyłku drugiej wojny światowej. Los styka ze sobą dwie rodziny, odmienne niemal pod każdym względem.I kto spodziewa się, że ta opowieść szybko przerodzi się w raport z pola bitwy, gdzie naprzeciwko siebie stają rody McAllanów i Jacksonów - grubo się myli. Różnice klasowe i rasowe potraktowano tu jako zaledwie pretekst do głębszej refleksji nad człowieczeństwem, definiowanym na nowo także w obliczu wojny. "Mudbound" nie bierze jeńców i wyciska łzy, ale nie wzruszenia. To raczej płacz z bezsilności, przez zaciśnięte zęby. Zęby, ale i pięści, które co i rusz zwierają się do ataku, by po chwili nieuchronnie rozewrzeć się z rezygnacją.

2. Polifonia już dawno nie brzmiała tak dobrze!
Przeniesienie narracji wielogłosowej z kart powieści na ekran niezmiennie stanowi dla kolejnych twórców nie lada wyzwanie. Doskonale poradził sobie z nim choćby James Franco w „Kiedy umieram” (2013) – posępnej, wytarzanej w brudzie i ludzkiej ohydzie adaptacji książki Williama Faulknera pod tym samym tytułem. Podczas gdy Franco zamyka swoją kameralną historię w ciasnych ramach split screenu, Dee Rees snuje opowieść z epickim rozmachem, co i rusz oddając głos kolejnym postaciom. Prowadzony pewnym gardłem voice-over nie razi w „Mudbound” protekcjonalnością, nie staje się też zbędną repetycją dla obrazu – przeciwnie, przydaje mu różnorakich barw i nieustannie cieniuje nasze spojrzenie na bohaterów. Tak to się robi w Ameryce!

3. Nawet błoto nie zasłoni tych zdjęć!
Choć wygrana Rogera Deakinsa jest jak najbardziej zasłużona - zwłaszcza biorąc pod uwagę wieloletniego pecha, który towarzyszył jego kilkunastu nominacjom - obecność Rachel Morrison w finałowej piątce operatorów to chwila historyczna. Trzeba było bowiem dopiero 90-tej ceremonii wręczenia Oscarów, by nareszcie kobieta startująca w tej kategorii mogła po raz pierwszy otrzymać szansę na tryumfalne wejście po schodach Dolby Theatre."Mudbound" raz wygląda jak stare, dobre kino w stylu "Koloru purpury" (1985) Stevena Spielberga, raz jak rozświetlone słońcem sundance'owe obrazki, a raz jak rasowy horror - i w każdej z tych wersji jest tak samo efektownie misterne.

4. Rasizm wiecznie żywy
Są tematy, którymi kino czy literatura nigdy nie przestaną się zajmować. Z pewnością należą do nich II woja światowa i problem rasizmu. Ten drugi wybrzmiewa w "Mudbound" szczególnie silnie. Zdawać by się mogło, że wojna to doświadczenie, które relatywizuje światopogląd. Produkcja Netflixa podsuwa nam jednak rózne warianty i spojrzenia. Nominacja dla tego filmu (oczywiście obok wyróżnienia "Uciekaj!" Jordana Peele za najlepszy senariusz) to kolejny dowód na to, że fraza "Nie jestem twoim murzynem" wciąż niesie się echem w wielu miejscach. Szkoda, że świetny dokument Raoul Pecka o tym właśnie tytule ostatecznie nie był słyszalny wczorajszego wieczoru w Dolby Theatre.

5. Męski świat w kobiecych rękach
"Felt like the weight of the world was on my shoulders. Pressure to break or retreat at every turn" - ów początek świetnej piosenki "Freedom" duetu Anthony Hamilton & Elayna Boynton, firmującej  słynne "Django" (2012) Quentina Tarantino, doskonale wpisuje się w wizerunki żeńskich bohaterek filmu. Carey Mulligan i nominowana za drugi plan do Oscara Mary J. Bilge (również w innej kategorii, za doskonałe wykonanie utworu "Mighty River") stworzyły portrety charyzmatycznych, silnych kobiet, które wrzucone w brutalny, niewzruszenie okrutny świat, zakasują wysoko rękawy i nogawki, i nie boją się pobrudzić - choćby dosłownie błotem. Co zupełnie niezwykłe, całą tą na wskroś "męską" rzeczywistość wykreowały przede wszystkim kobiety. Autorką pierwowzoru literackiego jest wszak Hilary Jordan, za muzykę odpowiada Tamar-Kali, za zdjęcia wspomniana już Morrison, montażystka to Mako Kamitsuma, a co najważniejsze - za kamerą stanęła Dee Rees. Według reżyserki pisanie jest najbardziej ekscytującym i wyzwalającym etapem tworzenia dzieła. To właściwie jedyna część tego procesu, w którym w zamkniętej przestrzeni jesteś obecny/-a tylko ty i twoi bohaterowie, i możesz zgasić, co zechcesz w jednym momencie. There are no limitations, mówi Rees. I to właśnie jest siłą "Mudbound".

Monika Żelazko